Wyszedł mi fantastyczny pszenny chleb, z chrupiącą skórką i pięknymi dziurami, stworzony na zaczynie z drożdży instant.

Chleb pszenny na drożdżach
Porcje: 12 kromek

Pszenny chleb na drożdżach

Czas przygotowania: 1 hour 20 minutes
Czas gotowania: 45 minutes
Całkowity czas: 2 hours 5 minutes

Fantastyczny pszenny chleb, z chrupiącą skórką i pięknymi dziurami, stworzony na zaczynie z drożdży instant.

Składniki

 • 500 g mąki pszennej
 • 350 ml letniej wody
 • 1 opakowanie suchych drożdży
 • 1 łyżeczka cukru
 • 2 łyżeczki soli
 • 3 łyżeczki oleju

Wykonanie

 1. Nagrzej piekarnik do 230 °C.
 2. Wsyp mąkę do miski a w środku zrób wgłębienie. Drożdże rozrób w wodzie z cukrem, poczekaj kilka minut aż wystartują (utworzy się piana) i wlej do dołka w mące.
 3. Dodaj sól wymieszaj i wyrabiaj tak długo aż będzie łatwo łatwo odchodziło od brzegów miski. Naczynie przykryj folią spożywczą i czekaj ok. ½ godziny aż podwoi swoją objętość.
 4. Wyciągnij je z miski na posypaną mąką stolnicę rozpłaszcz, zagnij brzegi do środka i uformuj bochenek. Posmaruj go olejem i przełóż do naczynia, w którym będzie pieczony. Naczynie przykryj ściereczką i znowu odstaw odstaw na pół godziny by wyrosło.
 5. Gdy podwoi swą objętość, natnij z góry nożem, pokrop wodą i wstaw przykryte do nagrzanego piekarnika na 30 minut. Po tym czasie wyciągnij z naczynia i piecz jeszcze 15 minut.
 6. Jeżeli masz silną wolę, to wystudź pieczywo do temperatury pokojowej ;).

Uwagi

W zależności od drożdży ciasto może różnie pracować. Czasami rośnie lepiej innym razem gorzej. Zawsze jednak czekaj aż podwoi objętość nim włożysz go do piekarnika ew. możesz mu pomóc ustawiając naczynie w jakimś cieplejszym miejscu.

Wartości odżywcze:

Porcje:

12

Wielkość porcji:

1 kromka 75 g

W jednej porcji: Kalorie: 165Całkowita zawartość tłuszczu: 2,8gTłuszcz nienasycony: 0gWęglowodany: 31gFiber: 1gBiałko: 4,5g

Ten post ma jeden komentarz

 1. jurand

  Zmieniłem trochę przepis, bo wkradł się jakiś błąd w poprzedniej edycji. Z przepisu wychodzi jeden większy bochenek i nie musi tak długo rosnąć jak było opisane.

Dodaj komentarz