Toum to libański sos czosnkowy, który ze względu na swoją gęstość bardziej przypomina pastę do smarowania niż sos. Bardzo popularne jest spożywanie go z libańskimi szaszłykami, grillowanym kurczakiem, shawarmie, kurczakiem z rożna i wieloma innymi potrawami z Bliskiego Wschodu.

Zasadniczo zrobienie go jest powolnym i równomiernym procesem tworzenia emulsji czosnku oraz oleju.

dietetico toum
Porcje: 4 słoiczki

Libański dip czosnkowy Toum

Czas przygotowania: 30 minutes
Całkowity czas: 30 minutes

Libański dip czosnkowy Toum jest popularnym dodatkiem w libańskich restauracjach, często podawany z kurczakiem. Robi się go tylko z 4 składników: czosnku, oleju, cytryny i soli.

Składniki

  • 1 szklanka obranych ząbków czosnku
  • 1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • 3 szklanki neutralnego oleju np. rzepakowego
  • 2 łyżeczki soli gruboziarnistej

Wykonanie

  1. Pokrój ząbki czosnku wzdłuż na pół i usuń wszelkie zielone kiełki.
  2. Wrzuć pokrojone ząbki czosnku do robota kuchennego lub miksera i dodaj sól. Miksuj przez minutę, aż czosnek zostanie drobno zmielony. Pamiętaj, aby zeskrobać boki miski.
  3. Gdy mikser jest uruchomiony, powoli wlej jedną do dwóch łyżek oleju, zatrzymaj i ponownie zeskrob miskę. Kontynuuj, aż czosnek zacznie wyglądać kremowo.
  4. Gdy czosnek wygląda na zemulgowany, zwiększ prędkość nalewania oleju i wlewaj naprzemiennie z sokiem z cytryny. Cały proces trwa około 15 minut.
  5. Na końcu powinieneś uzyskać gęsty aksamitny dip.
  6. Sos przełóż do szklanego pojemnika i przykryj papierowym ręcznikiem. Przełóż na noc do lodówki. Następnego dnia zastąp ręcznik papierowy szczelną pokrywką i przechowuj w lodówce do 3 miesięcy.

Uwagi

Przechowywanie: Libański Ssos czosnkowy możesz przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce do 2 miesięcy. Z czasem smak czosnku stanie się subtelniejszy, ale pozostanie świeży i smaczny.

Czosnek: Szybkim sposobem na obranie dużej ilości czosnku jest umieszczenie go w dużym pustym słoiku i energiczne wstrząsanie. Pomaga uwolnić większość ząbków ze skórki.

Wartości odżywcze:

Porcje:

18

Wielkość porcji:

2 łyżki

W jednej porcji: Kalorie: 343Całkowita zawartość tłuszczu: 37gSaturated Fat: 3gWęglowodany: 3gFiber: 1gCukier: 1gBiałko: 1g

Dodaj komentarz