Jak zrobić Döner kebap w domu?

Sposób na profesjonalny kebab w domowych warunkach.

Myślę tu o mięsie obracającym się na pionowym rożnie, z którego odkrawane są soczyste i chrupiące kawałeczki. Jako, że jak wielu nie posiadam w domu takiego opiekacza, postanowiłem to zrobić innym sposobem.

Składniki:

 • 500 g mięsa jagnięcego ew. wołowiny
 • 2 ząbki drobno posiekanego lub wyciśniętego przez praskę czosnku
 • 7,5 g soli
 • 2,5 g mielonego kuminu
 • 2,5 g mielonych ziaren kolendry
 • 1 główka białej cebuli zmielonej blenderem

 Wykonanie:

 1. Potrzebne będzie ok. 500 g mięsa. Najlepiej jagnięcego ale inne też daje radę. Oprócz tego cebula, czosnek, sól, kumin i kolendra. Pusta puszka po np. fasoli, folia spożywcza, garnek i mały palnik.
  dietetico-durum02
 2. Dodaj przyprawy, bułkę, drobno posiekany czosnek i nie tak drobno posiekaną cebulę. Wszystko dokładnie wymieszaj a powstałą masę odstaw do zamrażarki by się oziębiła ale nie na tak długo by zamarzła.
  dietetico-durum03
 3. Powstałą masę schłodź ponownie i uformuj z niej okrągłe klopsiki o średnicy pustej puszki. Ja postanowiłem zrobić to trochę inaczej i poukładałem placki jeden na drugim mocno je dociskając.
  dietetico-durum04
 4. Mięso dokładnie zawinąłem w folię spożywczą i później w aluminiową. Tak zapakowane włożyłem do brytfanny z wrzącą wodą i całość do nagrzanego do 150°C piekarnika, na ok 1,5 h. Trzymaj tak długo aż mięso w środku osiągnie temperaturę ok 60°C.
  dietetico-durum05
 5. Nadziej powstały wałek na jakiś dłuższy metalowy szpikulec. Najlepiej by był płaski (da się nim lepiej obracać). W ostateczności może być większy widelec. Uruchom palnik i opalaj równiutko mięsko z każdej strony.
  dietetico-durum06
 6. Odkrawaj pionowo kawałki mięsa, tak jak to robią w budkach z kebabem.
  dietetico-durum07
 7. Podawaj w podgrzanej picie z sałatką z kapusty, ogórka, jogurtu, tahini i chilli.
  dietetico-durum08

Uwagi:

Pomysł pochodzi z artykułu: the DIY doner kebab a tu cały artykuł w zdjęciach. Jeśli znacie angielski to serdecznie polecam ten artykuł, gdyż jest tam wyjaśnione wszystko dokładniej.

Moja wersja różni się co nieco od oryginału. Przede wszystkim mięsem. Jako, że jagnięcina u nas nie jest zbyt popularna i w dodatku droga, postanowiłem użyć mięsa wołowo-wieprzowego, które mogę kupić wszędzie. Padło na biedronkowe „Mięso mielone z łopatki wieprzowej i wołowiny”,  które akurat miałem w zamrażarce. Nie jest to może jakiś wykwintny produkt ale nie muszę go mielić i mam dwa w jednym.

W przepisie z Guardiana do wyrobu „hamburgerów” używa się również bułki tartej do spulchnienia i związania masy mięsnej. Ja z niej zrezygnowałem a właściwą konsystencję uzyskuję mieląc blenderem cebulę użytą w przepisie.

UWAGA!
Im delikatniejsze i drobniej zmielone jest nasze mięso, tym bardziej będzie się kleić do rąk i sprzętu kuchennego. Im bardziej je wcześniej schłodzimy, tym lepiej będzie nam szło formowanie placków i układanie placków.[/important]

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.