Jak pociąć mięso na cienkie plasterki

Prosty sposób cięcia mięsa na cienkie plasterki.

Składniki:

  • mięso w kawałku (świeże bądź zamrożone)
  • dobrze naostrzony nóż
  • zamykane woreczki foliowe do mrożenia żywności
  • metalowa brytfanna (opcjonalnie)

Wykonanie:

Mięso pocięte na cienkie plastry często spotykane jest w daniach kuchni azjatyckiej. Nie musi być długo smażone więc doskonale nadaje się do przygotowania „dań na szybko”.  Poza tym, można sobie przygotować odpowiedniej wielkości porcje i trzymać w zamrażarce.

Świeża kawałki mięsa włóż do woreczka foliowego, usuń powietrze i zamknij. Tak spreparowane ułóż na np. metalowej brytfannie i włóż do zamrażarki na 1-2 godzin. Mięso powinno być na tyle dobrze zmrożone by dało się go łatwo kroić. Użycie brytfanny jest opcjonalne. Pomaga ona odprowadzać szybciej ciepło z mięsa.

Wyciągnij mięso na deskę do krojenia i krój w poprzek włókien na kawałki o grubości pokrojonej w sklepie wędliny ;). Musisz koniecznie kroić w poprzek włókien, bo inaczej mięso będzie twarde i włókniste. W czasie krojenia przesuwaj nóż tak jakbyś piłował kawałek drewna – długimi posuwistymi ruchami, równoległe do deski. No i oczywiście nóż musi byś super ostry! Jeśli masz maszynkę do krojenia chleba możesz spróbować pokroić maszynką.

Zrób odpowiadające ci porcje pokrojonych plastrów, zafoliuj i odłóż do zamrażarki.

Uwagi:

Jeśli mięso ci się rozmrozi nie zamrażaj go ponownie!

Jeżeli kupiłeś lub posiadasz zamrożony kawałek mięsa postępujesz podobnie z tym, że musisz go najpierw trochę rozmrozić. Właściwą temperaturę do krojenia mięso będzie miało gdy spróbujesz w nie wbić szpiczasty nóż i przejdzie on bez użycia siły na wylot.

Zdjęcie ustrzelił TakeawayOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Print Friendly, PDF & Email

One Comment Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.